Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ahoj !   Obrazek


 

tady bych si představovala, že budeme psát v komentářích svoje osudy....jak se dostaly naše životní cesty na křižovatku s lupusem SLE!


Samozřejmě třebas pod "nickem", abychom se nebáli, že nás někdo pozná, ale myslím, že by to mohlo být obohacující a jistým způsobem i uklidňující, hlavně pro ty, kteří s lupusem teprve "bojovat" nebo "přátelit se" (podle své nátury) začínají...


 

.....tak vzhůru do toho!

...jak říkají děti...Obrazek


 

Mám lupus, no a co?????

 


 

 

Držím Vám pěsti, otevřete svoje srdíčka , pomůžete nejen druhým, ale i Vám se zázračně uleví.....

 

 

 

Obrazek

 

 


 

Náhledy fotografií ze složky Vlci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: LUPUS

(Gabka, 26. 2. 2015 21:00)

Janko, to je mi moc moc lito.

Prosím o radu :)

(Jana, 17. 10. 2014 7:06)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli máte někdo zkušenost nebo povědomí o problémech s menstruací při SLE. Momentálně jsem přes půl roku bez menstruace a celkem mě to znepokojuje, protože s přítelem plánujeme příští rok po svatbě miminko. Beru sice HA ,ale úplně nejslabší a lékař říkal ,že s vymizením se setkal jen u vysokých dávek hormonů, které to mají i jako cíl. Jsem objednaná do nemocnice na ultrazvuk, ale obavam se , že o SLE nebudou mít povědom,jako většina lekaru, ktere znam. Děkuji Vam za pomoc :) Rada bych věděla jestli mate zkusenost nebo jste o necem takovem slyšeli, protoze nevím , jestli je mozna spojitost s touto nemocí mnoha tváří :) Děkuji .

Re: Prosím o radu :)

(Jana, 17. 10. 2014 11:18)

Ahoj, tak za mě: mě se stalo, že jsme nemenstruovala i několik měsíců, jednou to bylo v aktivní fázi nemoci a jednou i když jsme měla remisi. Je určitě dobré se nechat podrobně gynekolog. /včetně pohl a řídících hormonů/ vyšetřit, ale HA bych já osobně určitě vysadila, aby se mohlo tělo samo "prosadit". Mě můj oš. lékař na revmatologii řekl, že když má tělo jakýkoliv problém s nemocí, první co omezí, jsou pro něj "nepotřebné" aktivity, důležité jsou ty k přežití...trávení, myšlení, akce srdce, imunita a podo....a tím nepotřebným v uvozovkách je třeba chut na sex a nebo i menstruace. HA to celé hodně zkresluje, proto bych to do těla nedávala a ono se uvidí. Tay někdy do cyklu zasahují kortikoidy, pokud bereš a to i minim.dávky a nikdo moc neví proč? Přeji, at je vše v pořádku a jako náhradu HA si najdi nehormonální HA (zadej lupusinky a nehormonální antikoncepce do googlu), do mimina to bude super příprava, žádné hormony do těla :o) AHOJ Agata

Re: Prosím o radu :)

(Mirka, 26. 2. 2015 14:28)

Ahoj,nic si z toho nerob.Ja som nemala menstruaciu viac ako rok.Vratila sa mi no byva dost slaba a kratka.Pri lupuse je to dost bezne.

Naděje 2

(Speranza, 20. 3. 2014 2:07)

Můj stav se rapidně horšil, najednou jsem začala i hubnout … Velmi rychle mi selhaly ledviny, stihly to dřív, než byly výsledky biopsie. Pak mi nasadili v Ostravě léčbu, na kterou já ale moc nereagovala. To už jsem pochopila, že je zle a začala se zajímat o další informace. Potkala jsem na dialýze velmi šikovnou paní doktorku a taky sestřičky, které mi řekly, že musím hledat jiné pracoviště, konzultovat svůj stav i s dalšími lékaři, že určitě existuje něco, co mi pomůže a co mé ledviny znovu nastartuje. A tak jsem hledala dál. Bylo to velmi těžké, protože lékaři na mém lůžkovém oddělení mi mé hledání moc neusnadňovali, odmítali mi poskytnout mou zdravotní dokumentaci a chovali se zvláštně. U mé žádosti o konzultaci s jiným pracovištěm mi sdělili, že to konzultovali s Olomoucí a že vše probíhá tak, jak má. Ano, určitě tomu tak bylo, jenže mé tělo a můj stav se velmi rychle neustále zhoršoval.
Nejvíc to bylo vidět na ledvinách. Nejdřív mi řekli, že jim dávají pět let, pak to byly tři měsíce, a pak už jsem byla na té dialýze. Umírala jsem. Selhávaly mi vnitřní orgány…
Snažila jsem se sama hledat pomoc, kde se dalo. Obrátila jsem se i na zahraniční lékaře, na všechny, které jsem znala. A postupně získávala další zajímavé informace a taky možnosti léčby. Zkoušela jsem, co se dalo, protože jsem opravdu neměla už co ztratit.
Z ostravské nemocnice jsem musela odejít i na revers, abych tyto informace získala, abych svůj stav mohla konzultovat s jinými lékaři. Povedlo se mi to a moc jim za to děkuji.
Myslím si, že díky této kombinaci nejrůznějších přístupů se mi povedlo ledviny nastartovat a být po pár týdnech bez dialýzy. Jenže i přesto můj stav byl stále vážný.
A jednoho dne, když manžel přijel za mnou na návštěvu, tak mě propustili domů do domácího léčení. Řekli mu, ať si mě odveze. Byla jsem ale ležák v opravdu těžkém stavu. Pochopila jsem zpětně, že oni to už v té chvíli vzdali a poslali mě domů v klidu dožít. Rozloučit se s dětmi ...

Jenže já právě kvůli svým malým dětem jsem ještě nechtěla umřít a začala obvolávat další nemocnice, kde by si troufli na tak komplikovaný případ. Vážila jsem už asi jen 35 kg, i když jsem jedla... Všude mě odmítali, v Brně, v revmaťáku, dokonce i v Motole.

Re: Naděje 2

(martamajka, 12. 2. 2015 13:09)

Příběh plný naděje, děkuji. Byla bych vděčná za kontakt. Sama zkouším všechno možné.

Re: Re: Naděje 2

(Agata, 13. 2. 2015 12:51)

Dobry den, nemůžeme čekat, že tato osoba da na veřejnost svůj email, proto mi prosim napište mě, zeptam se ji, zda můžete napsat a ev. předam její email. OK??? Muj email: lupusinky@centrum.cz

SLE sa z labáku určiť nedá a anti ds-DNA majú aj zdraví . . .

(Milka, 20. 11. 2014 13:52)

Ahojte lupusáci, ja vraj medzi vás nepatrím, lebo ( viď nadpis ).Trpím však strašnou únavou, celotelovými bolesťami, zvýšenými teplotami . . . Mám " vraj " depresie a poruchy osobnosti ( na čo prišli klinickí psychológovia podľa kresebných techník - kreslila som dom, strom atp. . . . ) A tak beriem lieky " na hlavu " od bolesti a únavy však nepomáhajú.
Kvôli bolestiam, únave, neustálym rehabilitačkám ( tenosynovitída, VAS ) a najrôznejším chronickým nepríjemnostiam nevládzem normálne pracovať, takže po 4 rokoch chodenia po lekároch som sa ocitla na Ú.P. . . . vraj sa mám pokúsiť podať si žiadosť o invaliditu na základe psychiatrických vyšetrení.
Moja otázka vyplýva z nadpisu, po rokoch pozorovania sa ( čo mi systematicky zakazujú ) a hľadania odpovedí na moje problémy ( hoci sa to lekárom nepáči ) sa mi zdá možné, že by to lupus mohol byť, hoci krvný obraz mám dobrý . . .
Posledné vyšetrenia u reumatológov : marec 2014 Piešťany : anti ANA ++, anti Sm +, anti snRNP +, RNP/ Sm +, zápal. parametre v norme, moč. sediment - bielkovina do 0,6/24 h, USG ramena-stopová dilatácia anechogénnou tekutinou, USG ľadvín- cysta pravej obličky - pacientka t. č. nespĺňa dg kriériá SLE, ani iného syst. ochorenia spojiva, odporuč. sledovanie u reumatológa ( ale prestala som chodiť, lebo bolesti mi aj tak neveria - nemám opuchy, unavený je vraj každý, a autoprotilátky má hocikto - to už ani nemôžem počúvať stále dokola . . . )
August 2014 - Alergoimun. : anti ANA ++++, anti ds-DNA pozit.+, ost. negat, IgE ľahko zvýš. CRP ľahko zvýš. - odporučili kontrolu u reumatológa, ale mne sa už ani nechce tam ísť . . . Dg mi imunológ veľmi nevysvetlil - vraj imunitná nedostatočnosť a predpísal Polyoxidonium .
Aj anti ds-DNA majú aj zdraví ľudia, čo mi následne z reumatológie potvdili telefonicky. Únava a bolesť sa odmerať nedá takže mám smolu . . .
Ja som sa aj v Piešťanoch pýtala na Sine syndrómy v reumatológii, na čo mi však odpovedali protiotázkou, že prečo chcem mať lupus . . . že sú aj iné spôsoby - tricyklické antidepresíva ( ktoré mi však psychiatrička odmieta predpisovať ) a každý má nejaké problémy - bla-bla . . . . . . .
Chcela by som otehotnieť, budem mať štyridsať . . . . . . . som však taká strašne unavená a ubolená . . . . . . . :(

Re: SLE sa z labáku určiť nedá a anti ds-DNA majú aj zdraví . . .

(Agata Milce, 22. 11. 2014 13:32)

Milko, prosim, napiš mi email na lupusinky@centrum.cz, zkusíme se domluvit jak na to po emailu, ano?? taky jsem na tom taky byla a vím, o čem to všechno je, zkusíme něco vymyslet. Ozv se, papa Agata

Můj příběh...

(Lucie, 10. 10. 2014 14:41)

Dobrý den
ráda bych se podělila v krátkosti o můj příběh. Je to přesně 3 roky, co mě diagnostikovali po spousty testech lupus. První dva měsíce jsem z toho byla psychicky špatná, doktor mě neustále psal hromadu různých léků, až jsem po dvou měsících řekla dost, tudy cesta nevede v braní kortikoidů apod...Měla jsem i postihnuté ledviny, k lékaři jsem na dále chodila na různá vyšetření, pokaždé mě napsal recepty a já je potom zahodila do koše, lékaři jsem celou dobu neřekla o tom, že žádné léky neužívám. Šla jsem cestou přírodní a hlavně jsem začala pátrat po příčině (psychosomatika). Poslední testy dopadli na výbornou, ledviny úplnně v pořádku a doktor se divil jak je to možné...Zakazovali mě dělat práci která mě baví a je fyzicky celkem náročná, ale já se nedala...chci tím říct, že tělo je neuvěřitelný zázrak, protože dokáže opravdu hodně. Cítím se naprosto zdravá,občas mě něco zabolí, ale to je spíš z fyzického přetížení. Nesmí se člověk nechat od začátku podat té nemoci a bojovat proti ní a za žádnou cenu se nesmí s ní stotožnit...!!! Každá nemoc je úkaz na to, že vás něco v hloubi trápí, hlavní je přijít na to, co to je a odbourat to...žít zdravě, cvičit a hlavně pozitivně myslet a žít v přítomnosti...:-) vážit si sebe i druhých :-)

těhotenství a lupus

(Pavla, 1. 10. 2014 21:58)

Prosím o radu!!! Co se stane ldyž otěhotním a přotom užívám léky? Hlavně co mám dělat.moc Děkuji za odpovědi :-)

Re: těhotenství a lupus

(Agata, 1. 10. 2014 22:25)

Pokud víš, že si těhotná nebo máš podezření, co nejdřív uháněj na revmatologii, kde se starají o tvůj lupus jako nemoc celkově a taky k gynekologovi. Revmatog rozhodne, které léky užívat můžeš a které ne,,,,bude vše v pořádku, jen neváhej a co nejdřív si zavolej na revma!!!,aby tě vzali co nejdřív, řekni do telefonu, co máš za problém a vemou tě hned::¨))) papa, písni, jak dopadlas...

Re: Re: těhotenství a lupus

(agata, 1. 10. 2014 22:27)

Ještě dodatek,info z mých stránek pro uklidnění: Pokud žena otěhotní i při užívání těchto léků na potlačení imunity (imunosupresiva), nemusí kvůli tomu podstupovat potrat, léky se prostě jen vysadí, protože do určité doby není propojen krevní systém dítěte s krevním systémem matky a riziko je nevelké.

Během těhotenství je většinou žena bez léčby nebo dostává nízkou dávku kortikoidů, které jí ani miminku neuškodí .

Dej vědět, co a jak a držím pěsti!! agata

těhotenství a lupus

(Pavla, 1. 10. 2014 21:57)

Prosím o radu!!! Co se stane ldyž otěhotním a přotom užívám léky? Hlavně co mám dělat.moc Děkuji za odpovědi :-)

těhotenství a lupus

(Pavla, 1. 10. 2014 21:12)

Prosím o radu!!! Co se stane ldyž otěhotním a přotom užívám léky? Hlavně co mám dělat.moc Děkuji za odpovědi :-)

Naděje 3

(Speranza, 20. 3. 2014 2:08)

Díky Agátce jsem se skontaktovala s nefrologií ve VFN v Praze a pan profesor mi okamžitě odpověděl a umožnil mi přijet. Problém jsem měla se sanitkou. Z Ostravy jsem neměla doporučení a obvodní se bála mi ji napsat. Já přitom byla opravdu ležák a cestu autem bych asi nezvládla.
V Praze se vyděsili, když mě viděli. I když už asi viděli toho hodně, tak já byla zase „lepší“. Okamžitě mě převezli na OAM, kde jsem strávila několik náročných týdnů. Měla jsem z Ostravy nemocniční infekce, byla jen kost a kůže, nemohla chodit, sedět… Pamatuji si na jednu chvíli, kdy se nade mnou lékaři sklonili a šeptali, že jsem asi zemřela. A já v té chvíli vykřikla, že ještě žiju.
Díky jejich péči, díky obrovské podpoře mých nejbližších a díky mé touze moci vychovat své vlastní děti jsem toto zvláštní období nějak zvládla. Přežila jsem a postupně, velmi pomalu se začala zotavovat. Učila jsem se sedět, chodit, jíst, až jsem se dostala do stavu, kdy jsem mohla jít na normální pokoj. Tam jsem byla dalších pár měsíců, ale v létě už jsem mohla odjet domů… Domů jsem se dostala velmi vyhublá, slabá, ale živá. Měla jsem steroidní cukrovku (nejspíš z léků), chodila jen o berlích, nemohla vstát a sednout si bez pomoci. Bylo to hodně těžké období pro mě i pro ty, co se o mě starali.
Doma jsem začala hledat další cesty, jak dál, co dál, jak se dát dohromady. Kromě klasické léčby jsem začala zkoušet i další věci. Objevila jsem na Slovensku pana primáře MUDr. Rosinského, který se zabývá nemocemi z nenávisti. U mě bylo velmi zvláštní to, jak jsem reagovala na léčbu. Oslovila jsem ho a požádala o ověření vnějších vlivů. Odpověděl mi, že u mě má nemoc byla ovlivňována i nezvyklou kombinací vnějších vlivů, a proto ten můj stav se tak rychle a rapidně zhoršoval. Kdybych neodstranila tyto vlivy, nadále by docházelo k jeho zhoršování, až by to tělo nevydrželo i přes tu vynikající lékařskou péči, a já bych zemřela. Díky tomuto jsem se začala zajímat o to, jak funguje náš energoinformační systém člověka. A svou léčbu jsem doplnila o energo terapii od pana Ryszarda a Adriana Bąka z Polska (www.ryszardbak.pl). Nevím, jak oni to dělají, ale po první návštěvě mi klesly hodnoty cukru v krvi tak, že mi mohly být sníženy dávky inzulínu o polovinu. Další návštěva byla za měsíc, a to mi byl inzulín vysazen úplně. Také se mi sama od sebe začala upravovat krev. Léky mi způsobily úbytek krevních destiček, a najednou ony se vrátily zcela do normy, taky se mi zcela upravily hodnoty urey a kreatininu. Začala jsem přibírat a sílit. Postupně jsem mohla odložit berle, začít chodit na procházky a normálně žít. A hlavně ta tekutina v břiše se mi pomaloučku přestávala tvořit.
Dnes už jsem zpátky v téměř plné síle jako dříve. A tímto svým příběhem chci jen říci to, že vše lze s pomocí víry a vůle žít překonat. Obklopte se vždy lidmi, kteří vám to umožní, se kterými se budete cítit dobře, protože nemoci nejsou jen fyzického rázu, ale i toho psychického. Nepodceňujte psychosomatiku a pracujte na sobě a na tom, aby se změny ve vašich životech mohly projevit i ve změnách ve vašem zdravotním stavu. Tělo má obrovskou schopnost regenerace, nebojte se ji využít a spolehnout se na ni! Doufám, že nikdo z vás, kdo tento příběh dočetl až do konce, se v životě nedostane až do takové situace jako já. Proto dbejte i na prevenci, myslete na sebe, hýčkejte se a mějte se rádi! A když se dostanete do situace, která na první pohled vypadá jako bezvýchodná, nepřestávejte hledat řešení. Nezůstávejte tam, kde vám neumí pomoci. Vždy někde existuje někdo, kdo to umí a rád pomůže. Já vřele doporučuji pracoviště nefrologie ve VFN v Praze. Jsou tam úžasní po všech stránkách. Pokud hledáte inspiraci ze světa, tak zkuste to třeba tady: www.healclick.com. Nikdy nepřestávejte doufat a zkoušet a věřit v to, že bude jen líp!

Naděje 1

(Speranza, 20. 3. 2014 2:06)

Nikdy se nevzdávejte naděje, že zase může být lépe!

Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh. Je to právě rok, co jsem záhadně onemocněla. Z plného zdraví jsem se velmi rychle dostala do úplné nemohoucnosti. Tyto stránky a vaše další příběhy a taky správkyně těchto stránek mi tehdy moc pomohly vidět v dáli to světýlko naděje, že vše lze překonat a zdolat, včetně tak nezvyklé nemoci, jakou lupus umí být!
Začalo to nenápadně, onemocněla jsem zánětem průdušek, který asi pomohl k aktivaci čehosi pro mě v té době neznámého a nečekaného. Najednou se mi začala hromadit tekutina v břiše. Nikdo nevěděl, proč tomu tak je, a tak jsem skončila ve fakultní nemocnici v Ostravě na interně B. Dělali mi různá vyšetření, až mi diagnostikovali lupus. Já měla radost, že to není např. rakovina, a vzpomněla jsem si na jednu kamarádku, která mi kdysi říkala, že má lupus, ale že ho zvládla... V té chvíli ona byla mou další nadějí, že s tím lze žít zcela plnohodnotný život.
Jenže to já netušila, že lupus je nemoc spousty tváří, že její průběh je vysoce individuální a že já mám zase něco extra, co nikdo další v ČR nemá. Ve světě prý bylo evidováno 13 podobných případů...

Můj příběh

(Adela, 19. 2. 2014 22:21)

Ahoj je mi 20 a s lupusem se léčím od 11. Vše začlo bolestmi břicha, kloubů a flíčků v obličeji, chodila jsem po doktorech a každý léčil příznaky ( klouby- rychle rosteš, břicho- asi to dostaneš, erytem- to ses spálila na sluníčku), ale ne příčinu. Poté jsem to nezvládla a museli mě odvézt do nemocnice, kde hledali odborníky. První rok byl opravdu náročný, asi dva měsíce jsem byla v FN Olomouc, kde "mě dávali dokupy". Diagnostikovat mi lupus nebylo zřejmě těžké, měla jsem 9 z 11 příznaků, prodělala jsem biopsii ledvin, kolonoskopii s další vyšetření. Mým rodičům se hroutil svět, nesli to velmi těžce. Má důvěra se bezmezně upla k lékaři, který mi zachránil život.byla jsem jeho "exemplář", jak mi říkával. Na začátku léčby mi podávali prednison 40 mg denně, což byla docela koňská dávka pro 11 letou holčinu, plus mnoho dalších léků.. Jezdila jsem zhruba co dva měsíce na kontrolu. Asi za čtvrt roku léčby jsem přibrala zhruba 15-20kg. V mém tehdejším věku to pro mě bylo katastrofální, zůstala mi rodina a jedna kamarádkaa všichni ostatní se mi jen smáli. Byly mi doporučeny lázně, kde jsem pravidelně jezdila až do svých 18 let, mimochodem nic krásnějšího jsem nikdy nezažila,,,klid, pochopení, lidé v mém věku s podobným problémem. ( lázně Teplice nad Bečvou ). Léčba postupně začla zabírat a muj zdravotní stav nabral rychle k lepšímu. Postupem času mi začli snižovat prednison a vysazovat již nepotřebné léky. Můj pohled na svět se změnil. V mnoha věcech jsem byla omezena a střídaly se u mě nálady typu CO KDYŽ... Což psychice mých rodičů moc optimismu nedodávalo. Velice mě to motivovalo a chtěla jsem pomáhat lidem, to mě přivedlo na střední zdravotnickou školu. V 19 jsem musela opustit mého dětského lékaře, který mi doporučil nového revmatologa, což mi bylo velice líto, protože jsem mu vděčná za svůj život a hlavně jsem v něm měla obrovskou důvěru. Teprve asi před 2-3 lety jsem se dozvěděla jak moc to se mnou bylo doopravdy vážné a že stačilo pár týdnů- měsíců neléčené formy a dnes bych tu pravděpodobně již neseděla. Nyní studuji vysokou školu v oboru zdravotnictví a užívám 2,5 mg prednisonu obden, dále plaquenil, caltrate, vitamin D, Mg. Prednison se mi snaží postupně vysadit do budoucna, kvůli dětem. Nikdy by mě nenapadlo, že jak jsou mama kluby a kluby stomiků, že najdu sdružení lidí s lupusem, vzhledem k tomu, že to není zas tak rozšířená nemoc. Po zvládnutí prvního roku mé nemoci jsem po celou dobu v remisi i když mám občasné bolesti a ztuhlost kloubů...a jsem za to hrozně vděčná, ale často si pokládám otázky typu co když to vzplane, a bojím se toho, ale snažím se si to nepřipouštět. Má rodina mi byla a je úžasnou oporou a já pevně doufám, že v remisi i zůstanu. Mým nynějším cílem je dostudovat, najít si práci a založit rodinu. Moc jsem si přála dělat bakalářskou práci na téma systémový lupus, ale bylo mi řečeno, že neudělám výzkum, že nemám přístup k lidem s tímto onemocněním, ale teď vím, že mám a to mě hrozně motivuje, protože cítím, že je to znamení, že se toho tématu vzdát nemám a za to děkuji. Tohle je můj příběh ve zkratce a pevně doufám, že spolu budem spolupracovat třeba právě v tvorbě mé bakalářské práce.

Re: Můj příběh

(Adelko, 21. 2. 2014 11:30)

Adelko, díky za super příběh s dobrým koncem, moc moc fandím a jen pár postřehů:
Kortikoidy se nemusí vysazovat, když to není možné..ani kvůli dětem, jak se dočtete, lze je podávat i v těhotenství do dávky 16mg medrolu a 20mg Prednizonu, já měla celé těhu a synek je zdravý jako řípa, ťuk ťuk (a to nemám žádnou mírnou formu sle).

Na Facebooku najdete velkou skupinu lidiček (přes 400) a sympatizantů s tou nemocí, jmenuje se LUPUS čr a tam si radíme a podporujeme se a lze dělat i výzkum, už jsme vyplňovaly pár dotazníku a i jeden výzkum na genetické podklady sle, můžete se tam i seznámit s pacientkami se sle ze svého okolí neb s někým, kdo podobně cítí věci kolem sebe a tak..
nevzdávejte se, naděje je vždycky, jste statečná a úžasná osoba, jen tak dál....Moc držím pěsti a přijdte mezi nás, LUPUS čr, klidně pod nickem a je dobrá zpráva, je to uzavřená skupina, info zvenku není pro nikoho vidět, jen pro ty, kteří patří do skupiny.

Pokud byste cokoliv potřebovala jiného vědět nebo zjistit, napište mi na mail: lupusinky@centrum.cz

Zdraví a fandí
agata
autorka stránek o SLE

Už existuje i společenství - Spolek Lupus čr, má svoje stránky na netu i na FB dává informace. Pokud se chcete jakkoliv zapojit, bude je dobře, určitě vás to nasměruje a podpoří...

Je to jen lupus

(Akin, 25. 11. 2013 23:16)

Zdravím Vás, Lupus mi diagnostikovali v srpnu letošníhího roku, ale k této nemoci mě vedla strastiplná cesta. První příznaky se objevovali už v lednu. Kdy se ke mě dostavili velice silné migrény. Doktorka mě poslala na neurologii a při té příležiosti mě poslala i na prychiatrii. Migrény po měsici přestali být tak silné a na psychiatrii mi řekli, že nejsem případ pro ně, že si mám své problémy řešit u psychologa. Radovala jsem se, že mi migrény ustaly, ale to nejhorší teprve mělo přijít. Ze dne na den, zcela neočekávaně mě začali bolet klouby jak na rukou, tak na nohou. Dojít na záchod, učesat se bylo mým každodenním utrpením. Furt jsem si říkala, že jsem se jen namohla a že to po čase přejde. Nepřešlo. Zašla jsem tedy na ortopedii, co se s tím dá dělat. Reakce byla od doktora jasná. Málo se hejbu a měla bych začít sportovat. Sklopila jsem hlavu a uznala, že jsem asi hypichondr. Když v červnu jsme jeli na kurz se školou. Vylezlo sluníčko a mě se na obličeji udělala vyrážka. Přisuzovala jsem to reakci na sluníčko, vždycky jsem byla citlivý typ. V tu dobu mě přestali i bolet klouby a za to jsem byla ráda. Však furt jsem byla unavená a spávala jsem 8h večer a před odpoledne další hodiny, ale furt jsem byla unavená. Furt jsem se odhodlávala jít k doktorce, ale měla jsem panickou hrůzu z odběru krve, takže to skončilo vždy jen o povídání, jak tam půjdu. Prvním týdem v sprnu se ale nemoc ohlásila dost razantně. Už jsem nemohla vstát z postele bez cizí pomoci, nemohla jsem jíst (asi 2 týdny jsem nejedla), měla jsem teploty a hroznou vyrážku na obličeji, bolely mě záda. Mamka mě tedy tedy dovlekla k doktorce. Skončila jsem na emergency. Odběry jsem zvládla a diagnoza lupus. Nástup do nemocnice ihned. Nakonec se to v sprnu seběhlo tak rychle, že si teprve po čase pár měsíců uvědomuju celou podstatu té nemoci. Je mi pouhých 19 let. Měla jsem velké plány do maturitního ročníku, chtěla jsem studovat vysokou. Vývoj nemoci je nejasný, ale měla jsem štěstí v neštěstí v tom, že nemám zasažené orgány. Pouze kůži, klouby a nejspíše pro moji dost zhoršenou pamět i CNS. Jelikož jsem četla rady, že se má o tom mluvit, tak jsem to řekla svým spolužákům ve škole. Jejich reakce byla taková, že si ze mě ještě teď dělají srandu, jak jsem nateklá, červená a jak jsem dost přibrala. K tomu mi vypadávají vlasy. Takže od "kamarádek" slýchávám, jak ji "strašně" vypadávají vlasy (asi tak 2 - 3 vlásky jim padnou) a jak je hrozné že zhubli další kila. No podpora je veliká. Díky tomu se u mě vyskytují deprese a pocit méněcenosti. Vzdát to můžu vždycky, jde o to jak se s tím teď poperu. Držte se!! :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

následující »