Nejdůležitějších deset doporučení pro pacienty s SLE
Inspirovano, ale velká část převzata z textu na http://www.linkos.cz/pacienti/desatero.php, děkuji
autor: Prof. MUDr. Miloš Pešek, CSc., FN Plzeň
Rada č. 1 – Buďte aktivním pacientem!
Staňte se aktivním partnerem v medicínském rozhodování. Abyste mohli být aktivním partnerem lékaře, měli byste získat dost informací, porozumět podstatě nemoci i podstatě jejího léčení.
Rada č. 2 – Hledejte pravdu o své nemoci!
Hledejte a poznejte pravdy ohledně své nemoci a ohledně vašich vyhlídek do budoucna (prognózy). Získávejte informace od ostatních pacientů se stejnou chorobou, hledejte v knihovnách a na internetu, snažte se porozumět zvláštnostem vaší vlastní nemoci.
Pozor - neklaďte otázky, dokud nejste připraveni na odpovědi! Většina nemocných akceptuje rozhodování samotného lékaře, ale vede to v pasivitě. Zkušenosti však ukazují, že k lepším rozhodnutím lze dojít, když je pacient dobře informován a aktivně se na rozhodování podílí.
Rada č. 3 – Hledejte nejlepší odbornou radu!
Požadujte názor jiného odborníka, když je tento názor odlišný od prvního doporučení, žádejte třetí, nebo i čtvrté doporučení od dalších specialistů. Váš lékař může s vaším svolením zapůjčit naše lékařské nálezy jinému odborníkovi k vyslovení druhého názoru (tzv.second opinion).
Rada č. 4 – Hledejte důvěru ve svého lékaře!
Posuďte nejprve, jak velká je zkušenost vašeho lékaře v léčení vašeho typu nemoci, zvláště, pokud jsou nezbytné složité postupy nebo se využívá nových léčebných metod.
Rada č. 5 – Hledejte špičkové pracoviště!
Jestliže vaše onemocnění má špatnou prognózu nebo je obtížně zvladatelné, hledejte vynikající pracoviště alespoň pro zjištění druhého názoru (konzilium).
Rada č. 6 – Řiďte se vlastními hodnotami!
Nedovolte svým pečovatelům, aby promítali své cíle, očekávání a hodnoty do vás, řiďte se vlastními přáními a předsevzetími.
Rada č. 7 – Ekonomická stránka léčení
Uvědomte si, že moderní diagnostika a léčení je někdy s pomocí velmi nákladných moderních přístrojů, vyšetřovacích metod a léků je nesmírně nákladná a má-li být účinná, je třeba přesně dodržovat veškerá doporučení vašeho lékaře.
Důležité: Najděte si lékaře, kterému důvěřujete, ale neočekávejte, že bude za všech okolností vždy dokonalý. Osvědčený přístup k léčbě je využít každý den a nedat nemoci šanci k růstu a rozvoji třeba zbytečným odkladem vyšetření nebo léčby.
Rada č. 9 – Léčit potřebuje nejen tělo, ale i duše!
Co když se nemoc vrátí a zejména bude-li to spojeno s bolestmi? V takovém případě byste měli vědět, že v současnosti je možnost i dlouhodobě tlumit jakoukoliv bolest a že existují odborníci na léčbu bolesti (ambulance léčby bolesti), kteří by v takové situaci byli schopni se o vás i dlouhodobě postarat.
Nezapomeňte léčit svou mysl podobně jako své tělo. Poté, co jste porozuměli své nemoci, našli nejlepšího možného lékaře a dostáváte nejlepší možnou léčbu, musíte se ještě vypořádat s náročnými mentálními stránkami onemocnění lupusem. Moderní účinná léčba může být často spojena s nepříjemnými, byť i jen dočasnými potížemi.
Některé z otázek, které se nemocnému člověku honí hlavou :
Jak zvládnu náročnou léčbu?
Jak dlouho to bude trvat?
Budu mít dost sil?
Mám sdílet či potlačit své obavy a pocity se svými milovanými a s dětmi?
I když bude mít má nemoc dobrou prognózu, jak budu schopen žít od kontroly ke kontrole?
Jaký bude můj život v budoucnu, čeho se budu muset vzdát?
Co když se nemoc vrátí?
Co mám dělat, abych posílil své tělo i duši pro boj s lupusem?
Rada č. 10 – Váš přístup je Vaší nejmocnější zbraní proti lupusu!
Váš přístup a vaše víra v uzdravení jsou nejmocnějšími zbraněmi proti lupusu.
proto vás ubezpečuji, že jste na těch správných stránkách a boj může začít. Budeme si všichni pomáhat a úspěch se dostaví. Dnes nebo později, cíl není důležitý, nejdůležitější je cesta.
Info o sle: http://www.revmaliga.cz/files/Brozura_SLE.pdf
Náhledy fotografií ze složky Motýli