Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tajemství o SLE, která byste měli určitě znát.

Příspěvky

Tajemství 14

14. 4. 2015

Pokud užíváte dlouhodobě steroidy - jakékoli dávky, měli byste nosit pohotovostni náramek nebo kartičku /super je OBOJI/ s informacemi o své nemoci a hlavně lécích, které berete /včetně dávkování, dbejte, aby bylo vždy aktuální!!!!!/.

 

Tajemství 13

26. 3. 2015

Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli změnit stravu směrem k vyššímu obsahu vápníku a nebo už brát léky k léčbě nebo prevenci osteoporózy. Proč? Protože pokud užíváte steroidy - léky na léčbu sle, jiným slovem kortikoidy, prošly jste menopauzou nebo užíváte léky na epilepsii, můžete být v riziku OSTEOPOROSY

 

Tajemství 12

22. 3. 2015

Nedostatek vitaminu D může způsobit aktivaci nemoci Lupus. Pacienti s vážnější chorobou obvykle mají nedostatek vitamínu D, lze si nechat změřit její hladinu jednoduchým laboratorním vyšetřením. Požádejte svého lékaře. Pokud nebude svolný /vyšetření není zrovna levné/, dodávejte aspon do těla vitamín ze stravy. Opalování u Lupusu ale není dobrý nápad /osluněním se sice přeměnuje nějaký prekursor vitamínu D v kůži na aktivní vitamín D/, ale slunění není u SLE vhodné, bohužel....může aktivovat nemoc :o( 

 

Tajemství 11

4. 3. 2015

Tajemství č. 11: choďte na screening /preventivní zjištění/ rakoviny pravidelně.
Proč? Existuje mnoho typů rakoviny, které jsou dobře léčitelné, pokud jsou kontroly prováděny v časovém limitu - zjistí se brzy a naděje na vyléčení je vysoká..

 

 

Tajemství 10

24. 2. 2015

Horečka může být způsobena aktivací lupusu - je to kvůli současnému zánětu v těle. Tyto příznaky jsou ošetřeny lékařem po dg. proti-zánětlivými léky nebo vyššími dávkami steroidů ( zarazí přehnaně reagující imunitní systém)
Na druhé straně horečka může být příznakem POUZE infekce. A tak se musí co nejdříve zánět najít a cíleně léčit.

...

 

Tajemství 9

8. 2. 2015

 
Pravidelné cvičení je nejlevnějším a jedním z nejúčinnějších pomocných způsobů léčby lupusu. Tečka :o)

 

 

Tajemství 8

8. 2. 2015

Lupus nemá být kombinován s kouřením, jednak vyvolává jeho vznik a jednak uspíší zánětlivé procesy v těle...a nemusí to skončit zrovna dobře.

Vím, že namítnete, že nekouříte a stejně jste nemocní lupusem /jako já/, ale je to fakt a je potřeba o něm vědět.

 

 

Tajemství 7

8. 2. 2015

Toto tajemství vás možná hodně překvapí : nemusí totiž nutně znamenat že HDL cholesterol je "dobrý" HDL cholesterol u pacientů s lupusem.

Obecně vyšší hladiny HDL cholesterolu (vysokodenzní lipoprotein) snižují riziko infarktu a kardiovaskulárních komplikací. Tento "normální" HDL cholesterol čistí tepny a tím snižuje zánět.

Jsem si jistá, že jste někdy slyšeli od svého lékaře, že vaše hladina HDL je vysoká, riziko infarktu je tedy pro vás málo pravděpodobné!...čtěte dál i v tomto ohledu lupus vše mění....

 

 

Tajemství č.6

8. 2. 2015

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko vzniku těchto komplikací. Nazývá se také "tichý škůdce" – necítíte nic, náhle potom můžete cítit bolest na hrudi, nebo náhle nemůžete mluvit nebo necítíte polovinu těla. Dojde-li k tomu, že je již příliš pozdě a musí se rychle něco podniknout. Existuje prevence a to je dobrá zpráva.

 

Tajemství č.5

8. 2. 2015

Dochází u vás k vysušení? Máte suché oči, suchá ústa; svědění, suchost pokožky v zimě; suchost v oblasti pochvy?
30 % pacientů s lupusem má předchozí příznaky a tím pádem i onemocnění zvané syndrom Sjöngrenův, zejména v případě, že mají pozitivní SSB protilátky