Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psychosomatická medicína

31. 3. 2009

Informace Obrazek

CO JSOU PSYCHOSOMATICKÉ PORUCHY
Většina chorob, kterými trpíme, se dotýká jak našeho těla tak psychiky. V těch případech, kde nestačí obvyklá léčba na odstranění příznaků bolesti, nebo špatné funkce některého orgánu, je třeba cíleně ovlivňovat obě stránky. Některé poruchy mají výrazně psychosomatický charakter (psycho -týkající se psychiky, hledáme zdroje, somatický - projevující se potom v těle), zvláště jsou to příznaky chronické, dlouhou dobu obtěžující a neustále se vracející. 


JAK SE NEMOC POZNÁ?
Příznaky takové poruchy jsou stejně pestré, jako příznaky běžných nemocí. Jen nález, který by potíže, ať bolesti nebo chybnou funkci, vysvětloval, není dost nápadný nebo dokonce žádný. To neznamená, že se nejedná o nemoc a že si pacient vymýšlí. Jen naštěstí nedošlo k příliš velkým tělesným poškozením. Před zahájením naší léčby je nezbytné důkladné klinické vyšetření všemi vhodnými metodami klasické medicíny. Léčíme také některé případy neplodnosti, sexuální poruchy, poruchy příjmu potravy (anorexie a bulimie), alergie v oblasti kůže i dýchacích cest, bolesti, revmatické nemoci a somatizace např. u panické poruchy. 


JAK SE PSYCHOSOMATICKÉ NEMOCI LÉČÍ?
Léčba těchto poruch je obtížná především proto, že vyžaduje více času a aktivity ze strany samotného pacienta. Příznaky totiž nelze trvale vyléčit žádným lékem. Od lékaře vyžadují psychosomatické nemoci znalosti nejen z oblasti medicíny, ale i psychologie, psychoterapie a rodinné terapie. Velmi užitečné jsou metody ovlivňující tělesné funkce, jako je například akupunktura nebo bioenergetická léčba různých škol. Specifikum našeho týmu je především kombinace těchto metod.


 

Obrazek

Výhodná je spolupráce s celou rodinou nemocného, především proto, že můžeme rychleji nalézt možnosti, jak nejbližší okolí pacienta do léčby zapojit. Všechny chronické nemoci a poruchy sexuálních funkcí významně ovlivňují vztahy v rodině nemocného. Jsou nemoci, které bez spolupráce s rodinou ani nelze vyřešit (např. bulimie, pelvialgie, sexuální dysfunkce).

Naše pracoviště se zabývá také léčbou některých klasických nemocí patřících do péče psychiatra, jako je deprese, panická porucha, některé případy psychotických stavů. Vhodné je to tam, kde pacient žádá psychoterapii a je ochoten se touto cestou ke zdraví spolu s terapeutem vydat. I zde je nezřídka třeba spolupráce s rodinou nemocného.


ObrazekJE TENTO PŘÍSTUP VĚDECKÝ?
I když u nás dlouho nebyla při výuce lékařů věnována psychosomatice pozornost, ve světě, především v Německu, má v oficiálních kruzích medicíny své pevné místo. Rozvoj psychosomatiky tam podporují především pojišťovny, protože v dlouhodobé perspektivě spotřebují takto léčení pacienti méně finančních prostředků. V odborné literatuře je bezpočet vědeckých studií, o které se lze při práci opírat. Je mnohem výhodnější, když se léčbou psychosomatických poruch zabývají lékaři vzdělaní v tělesné medicíně, nebo psychologové pracující s nimi v týmu, než osoby medicínsky nevzdělané. Z našeho pracoviště vyšla za dobu více než desetileté existence řada odborných publikací, výcvikem u nás prošly desítky odborníků.


KOLIK STOJÍ LÉČBA A KDO JI HRADÍ? 
Naše pracoviště je součástí zdravotnického systému a má smlouvu s řadou pojišťoven, které převážnou většinu nákladů hradí. Léčba není levná, protože je náročná na čas terapeutů. Z dlouhodobého hlediska se však vyplatí, pokud se podaří odstranit chronické příznaky nemoci. Léčebné metody, které pojišťovna nehradí (akupunktura, léčba dle Mojžíšové, dr.Schmitta, homeopatie, shiatsu) hradí pacient sám podle aktuálního ceníku. 


JAK SE DO LÉČBY DOSTAT?
Nejvhodnější cestou do léčby v SKT Liberec /www.sktlib.cz/ je doporučení lékaře, který vyloučí jiné somatické příčiny potíží a pomyslí na psychosomatickou poruchu. Předem je nutné si konzultaci telefonicky domluvit na našem tel. čísle.


Hlavní pracoviště : Liberec:

http://www.sktlib.cz/

Další pracoviště v celé republice můžete najít v mapce ZDE:

http://www.lirtaps.cz/seznam_mapa.htm


a další zajímavé:

http://www.psychosomatic.cz/


http://www.evalabusova.cz/rozhovory/h_maslova.php

 


 

Obrazek

zdroj:

http://www.sktlib.cz/pracoviste.htm

 

Náhledy fotografií ze složky Medvídek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Petra 2, 8. 6. 2009 12:24)

Agátko, díky za tuto novou stránku :) já bych si moc ráda s někým o těchto věcech povídala, ale poslední dobou mám pocit, že sem na lupusinky nikdo nechodí :( a nic nehledá. díky moc. Už v sobě sbírám odvahu se do toho dát a věřím že tudy vede "cesta" :)