Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meditace

9. 10. 2007

Meditace a harmonizace duše 

Obrazek

Meditace je stále populárnějším prostředkem pro harmonizaci naší duše a rovněž pro zlepšování mentální výkonnosti.

Stala se velmi oblíbeným nástrojem pro zvládání stresu a patří dnes již k základním kamenům seberozvoje i mezi špičkovými manažery, sportovci a lidmi zastávajícími náročné pracovní pozice vůbec.

Meditace a komu pomůže

Vědecké výzkumy meditace jednoznačně ukazují velmi výrazný pozitivní vliv v oblasti zdraví a imunity, ve zvýšení duševní výkonnosti a snížení míry stresu a úzkosti.

Velkou skupinu mezi těmi, kterým přináší meditace prospěch, tvoří

A.lidé s vysokým krevním tlakem Zvýšené reakce na každodenní stresové situace se u nich zmírní a pokud v meditacích pokračují, zůstane jejich tlak nižší.

B.Meditace a svalové napětí

Během meditace klesá svalové napětí téměř k nule. V důsledku toho se zmírní chronické bolesti a potíže spojené s poraněním 

Meditování může rovněž utišit bolesti hlavy, jsou-li způsobeny nedostatečným přívodem krve na jejím temeni. Pomalejší a hlubší dýchání a snížení vdechovaného kyslíku při meditaci prospívá lidem s prsními potížemi. Pokud se meditace kombinuje s relaxováním svalstva, prospívá to zejména astmatikům.

D.Meditace a nespavost

Meditace dokáže zdolat i ten nejtěžší typ nespavosti, neboť odstraňuje její hlavní příčiny (bolest, dýchací potíže, napětí a nekontrolovatelně rychlý tok myšlenek). Protože meditace sama poskytuje částečný odpočinek, meditující lidé nemají potřebu spát déle, avšak i během kratšího spánku si dostatečné odpočinou.

F.Pravidelná meditace má významný vliv také na: zlepšení kognitivních (procesy učení, paměť, pozornost) a emocionálních funkcí; lepší koncentraci; rozvoj empatie a schopnost plně prožívat přítomný okamžik (omezení lpění na minulosti nebo fixace na budoucnost); větší vitalitu a celkové posílení energie spolu se schopností hluboké relaxace; lepší zvládání stresových situací; rozvoj sebeakceptace a hlubší uvědomění vlastních potřeb, pocitů a impulsů, prohloubení prožívání, spontánnosti a životní radosti; celkový pozitivní vliv na hodnotový rámec a pocit zvládání života.

Druhy meditacíTradiční meditační techniky zaměřené na vyprázdnění mysli za účelem rozšíření vědomí a dosáhnutí vyššího stupně reality již však vyžadují formální vyučování.

  • Transcendentní meditace

Transcendentní meditace se provádí ve speciální poloze těla a využívá se při ní mantra (formulka nebo zvuk neustále opakovaný). Meditaci vede a kontroluje speciální učitel. Tchai-ťi-čchian Podstatou tchai-t'i je meditace v pohybu, meditace, při níž se mysl soustředí na pohyby těla (sladěné s dechem) a na energetický střed těla - tzv. tan-tchien umístěný asi sedm centimetrů pod pupkem. Tchai-ti vychází z je taoistického učení, podle kterého je život pohyb. Pokud máme dosáhnout skutečného ztišení, musíme být schopni dosáhnout ho nejen v nehybnosti, ale i při pohybu.

 

  • Za-zen Meditace

Meditace známá jako za-zen je meditací vsedě. Meditující sedí se zkříženýma nohama na polštářích se vzpřímenou páteří. Nejdříve medituje tichým počítáním svých dechů od jednoho k deseti. Jakmile se vynoří jiné myšlenky, musí je meditující odehnat, nezabývat se jimi a musí začít počítat znovu. Nácvikem se meditující naučí nechat myšlenky přicházet a odcházet, aniž je hodnotí. Meditace anattá je buddhistickou meditací, jejímž cílem je nirvána, tedy osvícení. Spočívá v postupném ztotožnění se s dechem a v uklidnění mysli a emocí.

  • Nirvána

Nirvána je stupeň nejvyššího probuzení, stav vědomí, ve kterém neexistují žádné negace. Lidem spjatým se západní kulturou vyhovují spíše jednodušší metody. Oblíbené jsou také meditace skupinové. Z meditace se vyvinula i jóga.

Jak jednoduše meditovat 

Ať se rozhodnete pro meditaci samostatnou nebo skupinovou, přístup je podobný.

Vyberte si klidnou místnost, kde vás nebude nic vyrušovat. Můžete si lehnout a zavřít oči nebo vzpřímeně sedět s rukama v klíně. Pokud však ležíte se zavřenýma očima, myšlenky se vám nejspíš rozběhnou nebo usnete.

Myslete na neutrální nebo nevzrušivě příjemnou věc.

Nadechujte se nosem až do úplného naplnění plic a pak pomalu vydechujte. Soustřeďte se, aby se při nadechování bránice pohybovala dolů a břicho se vyklenulo. Snažte se vždy vydechnout všechen vzduch. Výdech a nádech by měl trvat přibližně stejně dlouho. Jakmile se takové dýchání zautomatizuje, může se stát, že se vám začnou vtírat nežádoucí myšlenky.

V tom případě můžete přesunout svou soustředěnost na uvolňování jednotlivých částí těla. Pokud myšlenky dotírají i nadále, nezabývejte se jimi. Vezměte je pouze na vědomí a soustřeďte se na oblast, kterou jste si zvolili.

Dostat se do meditativního stavu vám může pomoci i vhodná hudba.

Meditujte deset minut i déle. Po nabytí určité praxe dokážete meditovat úplně všude – ve vlaku cestou do práce, mezi každodenními povinnostmi, u psacího stolu během polední přestávky. Pomalu se propracujete k ovládání myšlenkových pochodů, ke zklidnění a nepřepínání těla.

Budete se cítit vyrovnaněji a klidněji a většina vašich zdravotní potíží zmizí

K čemu je meditace vhodná a co se v ní vlastně s námi děje?

Meditace je vhodná k pročištění a ztišení mysli za účelem rozšíření vědomí za jeho abstraktní hranice a vede ke znovuobjevování sebe sama jako bytosti větší než jen tělo, mysl a emoce. Je to uznávané cvičení pro osobní a duchovní
rozvoj pro mnoho lidí na celém světě a prospívá v takových směrech, jako je zmírňování stresu, ucelenější pohled na vnitřní
i vnější svět a čisté myšlenky, zlepšení paměti a soustředění, podporu tvořivosti a schopnost snadnějšího uvolnění. Umění ponořit se do meditativního stavu může být jedním z nejlepších darů, které si můžeme dát a jako takový vede k velice pozitivní změně.

Meditace může znamenat souhrn vizualizačních a koncentračních cvičení nebo prosté sezení a setrvání v klidu. Když začnete meditovat, může vzniknout nespočet neobjasněných myšlenek, pocitů a představ. Je důležité je nepotlačovat ( to by je jen posílilo či způsobilo psychické napětí ), ale raději, jak jen je to možné, buďte "svědky" jejich volného průchodu bez zasahování nebo ovlivňování. Můžete se například v duchu zeptat: "Kdo prožívá tuto myšlenku?" nebo "V kom vyvstává tato emoce?".
Někteří lidé raději jen tak v tichosti sedí a ptají se: "Kdo je to uvnitř?" nebo "Kdo medituje?"

Mnoho učitelů radí začátečníkům, aby zpočátku věnovali meditaci ne více než 10 minut a přidávali postupně, podle toho jak jim to bude vyhovovat. Pokud meditujete vždy na stejném místě a ve stejný čas, pomáhá to mysli i tělu, usnadňuje to tělu reagovat a v místě se zvyšují vibrace.  Je důležité se při meditaci vzdát touhy po určitém výsledku.Uvolněte se, jelikož paradoxně platí, že čím méně se budete snažit, tím kvalitnější meditace dosáhnete.

( použito z knihy: Síla a moc krystalů - autor: Pandora Geddes )


 

Zajimava stranka na tema MEDITACE"

http://www.astroesoterika.cz/meditace.htm

 

Náhledy fotografií ze složky Ibišky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář