Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o psech

2. 6. 2007

 

Obrazek

 

 

Ahoj, včera jsem jednoho takového potkala a pro svůj sympatický ksichtík a povahu ho dávám na naše stránky.A to, že má v latinském označení slovo LUPUS ho k tomu prostě předurčuje.


 

Takže, tady jsou nějaké informace o této sympatické rase:

Bernský salašnický pes

(Berner Sennenhund)

lupus canis familiaris (latinsky)

 

Bernský salašnický pes je celosvětově oblíbený pes.


NÁZEV:něm.:Berner Sennenhund; angl.: Bernese Mountain Dog


PŮVOD:Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska.

 

Obrazek

Odvozuje se od římských Molossů a místních pracovních psů. V horských oblastech Švýcarska byl po dlouhá staletí pomocníkem pastevců, hlídačem stád, honákem i tahounem. Dnes výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat.POPIS:Vyšší střední pes mohutné stavby těla, výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost okolo 45 kg. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst volná, docela dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.

ObrazekVÝŠKA:Pes má v kohoutku 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm.VÁHA:Kolem 45 kgObrazek.SRST:


Srst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.CHARAKTER:Velice nádherný Obrazeka chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená.

Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým.

Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny.

Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty.

Klidný, dobromyslný a vlídný pesObrazek. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru. Jeho výchova není náročná.


Je to prostě: více než středně velký, dlouhosrstý, tříbarevný, harmonický a vyrovnaný, původně hlídací, honácký a tažný pejsek na selských dvorech, dnes rodinný, mnohostranný pracovní pes silného vzhledu.


PÉČE:


Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 3 Švýcarští salašničtí psi.


Kniha Obrazek o nich:

www.shopnet.cz/knihy-media-2/bernsky-salasnicky-pes-esther-verhoef-verhallen-2/


 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Bern pes