Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kraniosakrální terapie

22. 3. 2007

Kraniosakrální terapie /také cranio-sacrální; CST/
(z latinského cranium = lebka, sacrum = kříž neboli kost křížová; pro zajímavost sakrální = posvátný)

- je jemná, neinvazivní metoda vycházející z oboru Osteopatie

Obrazek

Kraniosakrální terapie (CST)
           s biodynamickým přístupem k člověku

-  Jemná, avšak do hloubky působící metoda harmonizující tělo i duši.
-  Příjemný způsob pro uvolnění a růst osobního potenciálu.
-  Nabízí cestu k prostoru vnitřního klidu.

Vylaďuje kraniosakrální rytmus, který pulzuje hluboko uvnitř našeho fyziologického systému. Tuto hybnou sílu Dr. Sutherland nazýval „primární dýchání" a její stav ovlivňuje naše pohybové funkce, myšlení i emoce.
Pozornost je věnovaná rozpouštění blokád uložených v tkáních (svaly, vaziva, klouby, kosti), uvolňování napětí, starých vzpomínek a traumat uložených v těle.
Terapie nabízí také somato-emocionální uvolnění a tím osvobození se od následků minulých zranění a negativních zkušeností, které vznikají v důsledku přetížení, úrazu nebo silného emočního vypětí.
Během ošetření se používá doteku rukou pro vnímání kraniosakrálního rytmu a jemnými technikami se podpoří jeho harmonické plynutí a celkové uvolnění těla i mysli.
Provádí se na lehátku v pohodlném oblečení.


 

Využití kraniosakrální terapie:

Úvodem:
CST je jemná a zároveň velmi účinná metoda pro vyšetření a zlepšení funkčnosti kraniosakrálního systému. Kraniosakrální systém je fyziologický systém tvořící centrum našeho bytí zahrnující membrány a mozkomíšní mok, který obklopuje, chrání, vyživuje a detoxikuje mozek a míchu - představuje vnitřní prostředí pro jejich vývoj, růst a funkční schopnosti od embryonálního vývoje až do smrti.

Jelikož CST působí na nejhlubších strukturách a ústrojí centrálního nervového systému, příznivě ovlivňuje pohybové a koordinační mechanizmy včetně bolestí, zažívací systém, dýchací systém, srdeční funkce a endokrinní systém (souvisí s produkcí hormonů).

Použití:
Pro svůj výrazný vliv na přirozený ozdravný proces v organismu je CST čím dál tím více využívaná pro zlepšení imunity - podpoření naší schopnosti odolávat nemocem.
Avšak význam CST je nejenom v prevenci, je účinná pro širokou škálu zdravotních potíží spojených především s bolestí a zhoršenou funkčností nebo dysfunkcí, např.:
- stres, napětí, přetížení
- bolesti hlavy a migrény
- chronické bolesti krční páteře, zad a kloubů
- zhoršené/omezené pohybové funkce těla
- poruchy centrálního nervového systému
- nespavost, neklid
- traumata, deprese
- potíže s učením a soustředěním se
- hyperaktivita u dětí
- emocionální poruchy
- snížená imunita
- poúrazová a pooperační rekonvalescence, uvolnění spazmatických (křečovitých) stavů
- potíže v oblasti čelistí, skřípání zubů
- některé ušní a oční poruchy
- autismus


 Vyšetření :se provádí zjišťováním pohyblivosti jednotlivých částí kraniosakrálního systému, které se při správné funkci pohybují v souladu s kraniosakrálním rytmem (nezávislém na našem vědomí a fyzické zátěži). Vedle srdečního a dýchacího jde o třetí nejdůležitější nepřetržitý rytmus pulzující hluboko v našem těle, jehož interval je 6-12 cyklů za minutu. Je tvořen produkcí a následným vstřebáváním mozkomíšního moku (tělesná tekutina nesmírně důležitá pro náš mozek, míchu a CNS/centrální nervovou soustavu) - tento proces je možné zjednodušeně připodobit neustálému přílivu a odlivu odehrávajícímu se uvnitř nás.
Blokády :

narušení kraniosakrálního rytmu vznikají jednak fyzickým způsobem (úrazy, operace, léky a drogy, zátěžové vlivy na držení těla apod.), ale rovněž psychickými šoky a traumaty. Pokud jsou jednotlivé kosti či tělesné struktury nepohyblivé, nebo jsou v napětí, je ve své funkci omezen mozek a mícha a tím jsou ovlivněny i funkce, které utiskované části mozku a míchy řídí. Zároveň pokud se nepohybují volně lebeční kosti, nemůže se pohybovat mozková plena, a tím dochází k zablokování páteře. Nebo naopak: dojde-li k zablokování páteře, nemůže se pohybovat mozková plena a pak je omezen i pohyb lebečních kostí a fungování mozku. Techniky kraniosakrální terapie umí uvolnit bloky v popisovaném systému.
Ošetření:
Použitím jemného doteku terapeuta (tlaku nebo tahu, obvykle ne většího 5 gramů) a specifických technik dochází k rozpouštění blokád v kraniosakrálním systému uložených v tkáních (svaly, vaziva, klouby, kosti), k uvolňování napětí, starých vzpomínek a traumat přetrvávajících v těle a k harmonizaci kraniosakrálního rytmu.

V průběhu terapie může dojít k somato-emocionálnímu uvolnění (SE). SE je terapeutický proces, který rozšiřuje a doplňuje účinky CST o osvobození těla i mysli od následků minulých zranění, traumat a negativních zkušeností. Vyrovnává emoce s tím spojené, které by jinak mohly bránit úplnému uvolnění ostatních struktur a příznivě tím působí na uvolnění a růst našeho potenciálu.

Provádí se na lehátku v pohodlném oblečení. Průběh má často relaxační až meditativní charakter. Ošetření trvá 60-90 min, součástí prvního ošetření je pohovor a diagnostika.

Obrazek
Původ:
Za průkopníky CST se považují Dr. Andrew Tailor Still, Dr. William Garner Sutherland a Dr. John E. Upledger

 

Náhledy fotografií ze složky Motýli

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kraniosakrální terapie podruhé...

(agata, 20. 4. 2007 22:33)

Tak den se se dnem sešel a já znova ležela na lehátku a měla se soustředit jen a jen na sebe...
Terapeutka znova používala prohřívací a jiné "motýlí"techniky,položila mi třeba ruku pod křížovou kost a já cítila,jako-kdyby mi někdo vevnitř zahříval levý vaječník a okolí.V tu dobu jsem za víčky viděla nádhernou studánku s blankytně modrou vodou a v ní jsem si plavala.Potom položila ruku nebo ruce (nevim,pracuje se se zavřeným očima...tak si nejsem jistá..)na levo od srdce na hrudníku a v tom se barvy jako kouzelným proutkem změnily na fialové tony.Následovalo jemné uvolnění krční páteře a to byla balada, protože mě přestal potom bolet krk a uplně volně s ním pohybuju.
Nakonec mi terapeutka řekla,jaký celkový dojem má z energií v mém těle: že se hodně zmen v mém těle už dostoupilo k takovému okamžiku,že je čas k radikálnímu kroku.Ve smyslu,že pokud se rozmýšlím něco udělat jinak, je na to pravý čas.
Tak jdu žít a zkusit "to" JINAK.
ahoj

kraniosakrální terapie na vlastní kůži

(agata, 5. 4. 2007 12:11)

Ahoj, jak jsem slibíla:pár dojmů.
Po úvodním rozhovoru s terapeutkou,která se ptala na rodinu,práci,pocity v životě,současné problémy a zárověn trošku doporučila,co by si myslela,že by mohlo pomoct.Děla si diagnostiku těla z jazyka a tepu (teda ta moje terapeutka) a potom se přistoupí k "zážitku":
lehnete si na mazážní lůžko,oblečení,přikrytí dekou si odpočíváte a vnímáte sami sebe.Je to docela neskutečný zážitek v případě,že jste poslední dobou neměli na sebe moc čas a najednou:NIC NEEXISTUJE JEN VY A VAŠE POCITY.
Terapeutka přikládá ruce na různá místa vašeho těla-hlavně na plosky nohou,křížovou kost a hlavu.Jsou to pohyby velmi jemné,téměř motýlí a já jsem cítila teplo a teplo a teplo a taky viděla před očima obrazy z barev.
Byla to krása,měla jsem chut malovat a vznášet se a nikdy se nevrátit...
Příště pujdu ve čtvrtek,je to na pokračování....Zapisuju si sny a děje ,co se mi staly...je možné,že se něco urovná a něco pochopím.Teda PRY..?..
Tak tolik premiera setkání mne a kraniosakrální terapie.
PRIJEMNE až NADČASOVÉ (zapomněla jsem na čas spolehlivě jako ve spánku :o) )CO DAL, DAM VEDET...