Kompost a bioodpad.
Kompost je kvalitní organo-minerální hnojivo, kterým jsou do půdy navraceny všechny cenné živiny. Na rozdíl od minerálních hnojiv se do půdy dodává také humus, který velmi dobře působí na vlastnosti půdy.
Bioodpad je organický (rozložitelný) obsah z Vaší domácnosti,který by se měl vrátit do půdy a ne skončit někde na skládce.
Proč kompostovat ?
A proč ne?
V současné době se na celém světě dlouhodobě zaznamenává vážný úbytek organické hmoty v půdě. Navrácení bioodpadu do půdy ve formě hnojiva - kompostu je důležité pro udržení kvality půdy. Kompost obsahuje humus, který zvyšuje retenci půdy a snižuje riziko povodní. Bioodpad lze využít pro výrobu elektrické energie v bioplynových stanicích. Bioodpad tvoří více než 40% komunálního odpadu. Pokud se bioodpad rozkládá ve skládce, vznikají toxické výluhy a uvolňuje se nepříjemný zápach a s ním skleníkové plyny (metan, CO2). Je proto žádoucí bioodpad na skládky neukládat. Množství biologicky rozložitelných komunálních odpad ukládaných na skládky musí být podle POH ČR do roku 2020 sníženo o 65% oproti stavu z roku 1995. Při porovnání cen bez DPH vychází: - kompostování: cca 250,- až 350,- Kč/tuna - skládkování: cca 700,- Kč/tuna - spalování: cca 1200,- Kč/tuna Info komplexní nejdete tady: http://www.ekodomov.cz/index.php?id=hlavni_strana
Bioodpad je cennou surovinou
Snížení objemu odpadu ukládaného na skládky
Odklon bioodpadu ze skládek stanovuje zákon
Oddělené zpracování bioodpadu v kompostárnách šetří peníze
Domácí kompostování (jen pro Vaši zahradu)
O kompostování:
komposter si mužete vyrobit nebo existují plastové kompostery vyrovené podle velikosti a tím i potřeb vaší zahrady.
http://www.jakbydlet.cz/clanek/448_kompost-kompostovani-kompostery--idil.aspx
Zajímavé informace najdete TU:
http://biom.cz/index.shtml?x=1998335
Ale i když bydlíte v paneláku, můžete vesele kompostovat...nevěříte? proto tu jsou komunitní kompostery....
Komunitní kompostér,kompostování na sídlišti ( u nás už funguje v Praze Řepích...)
Kompostování u bytových domů a na sídlištích je navržen podle již realizovaných projektů na sídlištích ve Velké Británii a realizován podle projektu Nicky Scotta. Využívá dostupných zahraničních zkušeností s komunitním kompostováním.
Kompostér by měl být chráněn proti přímému slunci a větru. Pro osazení kompostéru je vhodné pod kompostem vyhloubit jamku hlubokou 150 – 400 mm. . Jamka by měla přesahovat půdorys kompostéru cca o 10 cm na každou stranu. Jamka by měla být vyplněna hrubým štěrkem frakce o velikosti 2,5 až 5 cm. Vytvoření tohoto lemu usnadní následné sekání trávy v bezprostřední blízkosti kompostéru, dále zajistí přístup vzduchu pod kompostér a provzdušňování bioodpadu. Štěrk rovněž umožní vsakováním zbytkové vody, která se vytváří rozkladnými procesy v kompostéru. Alternativní možností je zajistit odvod zbytkové vody do dešťového svodu.
Kompostovací poradna pro Vás funguje ZDE:
http://www.ekodomov.cz/index.php?id=kompostovaci_poradna
Náhledy fotografií ze složky Motýli